LifestylePodróże

Książki to przeżytek?

Często próbując przypomnieć sobie ostatnią przeczytaną książkę, do głowy przychodzą nam W pustyni i w puszczy lub Chłopcy z Placu Broni. Gdyby jednak zapytano nas o ostatnio obejrzany serial, bardzo szybko rzucilibyśmy jednym z nowszych tytułów. Czy to oznacza, że książki stały się niemodne i większość z nas z rezygnuje z czytania na rzecz innej rozrywki?

Według badania Narodowej Biblioteki, w 2019 roku minimum jedną książkę przeczytało 39% Polaków. Mowa tutaj o książkach w formie papierowej oraz elektronicznej. Mimo dosyć niskiej liczby zauważano nieznaczny wzrost czytelnictwa. Spowodowane jest to powiązaniem książek z grami komputerowymi, serialami czy filmami. Po wydaniu gry Wiedźmin, więcej czytelników sięgnęło po dzieło Sapkowskiego, aby lepiej odnaleźć się w rzeczywistości wirtualnej, ewentualnie zgłębić zainteresowanie fantastyką i poznać przygody popularnego Geralta z Rivii. Spore zainteresowanie wzbudziły również powieści Olgi Tokarczuk po zdobyciu przez nią Literackiej Nagrody Nobla. Z dnia na dzień, Księgi Jakubowe wskoczyły na pierwsze miejsca list bestsellerów.Każdy z nas sięgając po książkę oczekuje od niej czegoś innego, jednak każdy z nas nastawia się na pewną formę relaksu i odprężenia. Nieważne, czy sięgamy po krwawy horror, czy romans;  dobrze dobrana lektura powinna nam przynieść ukojenie i pobudzić wyobraźnie.

stan czytelnictwa w Polsce w 2019r
Zródło:Biblioteka Narodowa


Po jakie książki Polacy sięgali najchętniej?
W ostatnich latach w rankingach króluje Remigiusz Mróz, autor bestsellerowych serii Chyłka i Komisarz Forst. Pisarz podbija serca czytelników każdą książką, którą wypuści spod swoich rąk i sprzedaje ją w setkach tysięcy egzemplarzy. Konkurencją dla Mroza okazała się wspomniana już Olga Tokarczuk. Wysokie miejsce w rankingach zajmują również Stephen King, Katarzyna Bonda i Harlan Coben. Większość z nich to autorzy horrorów, thrillerów lub kryminałów. Jednak nie tylko po takie książki sięgają spragnieni emocji czytelnicy. Bardzo dużą sławą okryła się Blanka Lipińska i jej książka 365 dni, która doczekała się swojej ekranizacji i ściągnęła fanów – w rekordowych ilościach – również do kin. Niezmiennie zainteresowaniem cieszy się również Katarzyna Grochola i jej powieści obyczajowe.
Magia książek polega, na tym, że każdy znajdzie coś, co przyniesie mu radość i oderwie od szarej rzeczywistości w okresie zimowym – i nie tylko. Siadamy na fotelu z gorącym kakao, dobrą powieścią i przenosimy się do innego świata.

książka
Autor Fot.Mysticartdesign

Anna Kowalczyk

Studentka pierwszego roku dziennikarstwa. Kocham książki wszelkiego rodzaju, grę na gitarze i ciekawych ludzi :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *