LifestylePodróże

Hiszpania – kopalnia ciekawostek

Hiszpania jest bardzo ciekawym krajem, nie tylko ze względu na bogatą kuchnię, czy ilość zabytków, ale, ponieważ jest również pełna kontrastów, a także rzeczy, o których  mogliśmy nie mieć pojęcia. Z Lublina do jej stolicy – Madrytu, mamy ponad trzy tysiące kilometrów. Choć dzieli nas taka odległość poznajmy trochę bliżej ten ciepły kraj

Pierwszą rzeczą, jaka może zadziwić jest etymologia nazwy kraju. Jedna z legend głosi, że España pochodzi od hebrajskiego słowa Szaphanim, co oznaczało „ziemię bogatą w króliki”. W Galbie możemy nawet zobaczyć monety, na których widnieje wizerunek króla z królikiem u stóp. Jednak z czasem to słowo zostało zlatynizowane do Hispania. Inna legenda głosi natomiast, że nazwa wywodzi się od imion dwóch legendarnych królów – Hispalo i Hispan, którzy byli kolejno synem i wnukiem sławnego Heraklesa.

Jako jeden z niewielu na świecie, hymn Hiszpanii nie posiada słów. Melodia ma swoje korzenie już w 1770 roku, a w 1870 ogłoszono konkurs na stworzenie słów, jednak konkursu nigdy nie rozstrzygnięto. Później podejmowano kolejne próby ułożenia do niego słów, jednak wszystkie zostały odrzucone ze względów politycznych lub kulturowych.

Wszyscy znamy słynnego malarza, kubistę Pabla Picasso. Jednak mało kto wie, że jego pełne imię to Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Ciekawe, którego z rodziców poniosła taka inwencja twórcza…

Różne kraje mogą szczycić się największymi wynalazkami świata. Za pionierów latania i twórców samolotów uważa się Niemców, samochód natomiast przypisywany jest Francuzom. Hiszpanie zaś mogą pochwalić się tym, że wymyślili mopa, a także beret.

Nikt chyba jednak nie wiedział, że najpopularniejszy lizak, czyli CHUPA CHUPS, pochodzi z Hiszpanii! Tak proszę Państwa, ta mała słodycz powstała w 1958 roku dzięki Enrico Bernato. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego czasownika chupar, czyli ssać. Kolejną ciekawostką związaną z tym cukierkiem na patyku jest to, że jego logo zaprojektował sam Salvador Dalí! Ciekawe czy to okropnie trudne otwarcie też było dziełem tego ekscentrycznego artysty…

Hiszpania może poszczycić się również atrakcją turystyczną porównywalną do słynnego karnawału w Rio De Janeiro. Mowa tu o La Tomatina, czyli bitwie na pomidory. Odbywa się ona w ostatnią środę sierpnia i co roku ściąga ogromne ilości turystów z całego świata. Szacuje się, że podczas imprezy zużywane jest ponad 150 000 pomidorów. Gorzej jest tylko potem ze sprzątaniem.

Hiszpanie są bardzo przesądni i wierzą, że zjedzenie 12 winogron w noc sylwestrową ma im przynieść szczęście i dostatek na nadchodzący rok. Zaniechanie tego grozi nieszczęściem i katastrofą dla całej rodziny.

Każdy Hiszpan i każda Hiszpanka posiada dwuczłonowe nazwisko, co jest nawet uregulowane prawnie. Pierwsze pochodzi od ojca, a drugie jest nazwiskiem panieńskim matki.

Hiszpania to kraj barów i restauracji. W żadnym innym kraju nie spotkamy tylu miejsc publicznych na jednego mieszkańca. Szacuje się, że na jednego Hiszpana przypada aż 129 lokali.

Najpopularniejszymi sportami w Hiszpanii to piłka nożna i… corrida, a książką, która została przetłumaczona na największą liczbę języków jest Don Kichote.

Hiszpańscy pracownicy otrzymują aż 14 wypłat w ciągu roku. Dodatkową pensję otrzymują w okresie Bożego Narodzenia i lata.

To dzięki Hiszpanom możemy dzisiaj delektować się tytoniem, pomidorami, ziemniakami czy pysznym kakao, a ich samych uważa się za najbardziej rozgadanymi ludźmi na świecie.

Jak to mówią, co kraj to obyczaj. Hiszpania znana jest z ogromnego dziedzictwa kulturowego pod względem historii i zabytków. Ale wybierając się w tamte strony warto także znać trochę ciekawostek o kraju. Dzięki nim możemy zaimponować naszym towarzyszom, albo nie popełnić faux pas

Ismena Cieśla

Absolwentka Filologii Romańskiej, aktualnie studentka trzeciego roku Dziennikarstwa. Książkoholiczka i "psia mama". Pasjonatka gotowania, podróży i muzyki wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *