LifestylePodróże

Historyczne obrazy, zegary i porcelana – czyli czym jest lubelska giełda staroci

W niedzielę 28 listopada odbyła się kolejna giełda staroci w Lublinie. Miejscem wystaw historycznych przedmiotów jest plac zamkowy znajdujący się przy Alei Solidarności. Możemy tam znaleźć nie tylko obrazy i zegary, ale także biżuterię, czy różnego rodzaju porcelanę pochodzącą nawet z XIX wieku.

Filiżanka
Autor Fot. Elżbieta Kowalczyk / Lubelska Giełda Staroci

Co to jest giełda staroci i co oferuje na sprzedaż?

Giełda staroci to nic innego jak targ, na którym możemy znaleźć i zakupić wszelkiego rodzaju antyki. Jest to miejsce do profesjonalnego handlu, w którym klienci mogą dotknąć i dokładnie obejrzeć przedmioty. Jest to raj dla pasjonatów historycznych skarbów. Znajdują się tu m.in. uniwersalne drobiazgi do ozdobienia domu, wspaniałe obrazy, przepiękne kolczyki, sygnety i pierścionki, urocze zestawy filiżanek czy dekoracyjnych talerzy, a także fantastyczne i dobrze zachowane meble, lampy czy niepowtarzalne zegarki – zarówno te na rękę, jak i na ścianę. Można tu odnaleźć przedmioty o prawdziwej wartości kolekcjonerskiej. Każdy, kto odwiedzi giełdę na pewno znajdzie coś dla siebie. Targi antyków to miejsca o wyjątkowym charakterze i osobliwym klimacie. Wszystkie znalezione tu rzeczy są niezwykłe – posiadają niebywałą historię i wygląd. Dzięki nim możemy poznać osobliwości życia codziennego dawnych lat. Znakomicie się sprawdzą jako upominek na zbliżające się mikołajki czy święta. Giełda, inaczej zwana pchlim targiem odbywa się zazwyczaj na otwartej przestrzeni – na placu bądź w parku. Zwykle ma własną bazę gastronomiczną, dzięki czemu można zaspokoić głód podczas zakupów.

Nie tylko Lublin

Giełda staroci odbywa się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca w Lublinie, jednak nie jest to jedyna miejscowość, która zaprasza na historyczny spacer. W województwie lubelskim takie targi organizują także Puławy, Świdnik czy Nałęczów. Oczywiście nie odbywają się jednego dnia; terminy giełd różnią się, aby klienci mogli dotrzeć w każde miejsce. Najczęściej handel organizowany jest w weekendy, dzięki czemu więcej osób ma szansę przyjść i kupić coś dla siebie, a przy okazji poznać i zwiedzić nowe miejsca. W Polsce największe giełdy staroci odbywają się w Białymstoku, Bytomiu, Krakowie. Wrocławiu, Bydgoszczy, Częstochowie, Poznaniu, Dąbrowie Górniczej i Warszawie. Odwiedzanie takich targów można połączyć z ciekawą wycieczką krajoznawczą. To interesująca forma spędzania wolnego czasu i to nie tylko dla kolekcjonerów i miłośników antyków.

Skąd się wziął pomysł?

Antyki
Autor Fot. Elżbieta Kowalczyk / Lubelska Giełda Staroci

Określenie pchli targ pochodzi od bazaru zwanego Marche aux puces (dosł. Bazar z pchłami) położonego na przedmieściach Paryża, który został założony pod koniec XVII wieku. Na targowisku można było kupić wiele rozmaitych artykułów po bardzo niskich cenach. Do powstania nazwy mógł przyczynić się fakt, że na giełdach tego typu charakterystyczny jest szybki obrót towarem, a także poruszanie się kupujących. Takie zachowania przypominają przemieszczanie się i aktywność pcheł. I współcześnie można zauważyć, że na placu jest ciągły ruch, ludzie poruszają się od straganu do straganu, więc porównanie do pcheł jest jak najbardziej na miejscu.

Agata Wierzchowska

Studentka III roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Interesuje się makijażem i modą. Lubię w długie wieczory zagłębiać się w treść książek z kubkiem gorącego kakao, a także odkrywać i zwiedzać nowe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *