Podwójne życie mistrza grozy

Stephen King – jeden z najpoczytniejszych i najbogatszych pisarzy świata. Jednak zanim zyskał pozycję mistrza grozy wydawał swoje powieści pod pseudonimem. Do nazwiska Bachman stworzył cały życiorys, a gdy prawda wyszła na jaw swoją drugą tożsamość wykorzystywał… do igraszek z fanami. 

Poznajcie Richarda Bachmana 

Richard Bachman urodził się w latach 40. XX wieku. Po ukończeniu szkoły, 4-letnim pobycie w Straży Przybrzeżnej i 10-letniej służbie w Marynarce Handlowej, osiedlił się w New Hampshire, gdzie wraz z żoną wychowywał syna. Dotknęła ich ogromna tragedia – w wieku 6 lat chłopiec wpadł do studni i utopił. Po tym wydarzeniu Bachman zaczął cierpieć na bezsenność. Noce wykorzystywał do pisania powieści. 

Pierwszą książką wydaną w 1977 roku przez Bachmana był thriller Rage. Dwa lata później ukazał się Wielki Marsz. Akcja powieści toczy się w nieokreślonej przyszłości, w Stanach Zjednoczonych, a jej bohaterowie biorą udział w konkurencji: stu chłopców maszeruje, a ci, którzy mimo trzech upomnień nie będą w stanie iść – zginą. Na początku lat 80. na rynku pojawił się Ostatni bastion Barta Dawesa. Tytułowy bohater ma wyjątkowego pecha w życiu. W zakupionej broni widzi jedyną szansę na poprawę swojego życia. Rok później, w roku 1982, Bachman wydaje następną powieść. Tytułowy Uciekinier to Ben Richards – uczestnik teleturnieju, w którym może wygrać pieniądze albo przegrać życie. Chudszy ukazał się dwa lata później. Głównym bohaterem jest znany i bogaty prawnik, który ma problem z otyłością. Potrącając starą Cygankę ściąga na siebie klątwę, która powoduje nadzwyczaj szybkie chudnięcie. Początkowy zachwyt zamienia się w przerażenie, gdy po dojściu do chorobliwego stanu wychudzenia proces się nie zatrzymuje… 

Dobra passa Bachmana zostaje przerwana w 1982 roku, gdy wykryto u niego raka mózgu. Nowotwór usunięto, jednak 3 lata później autor Rage nagle umiera. Pośmiertnie ukazują się jeszcze dwie książki sygnowane jego nazwiskiem: Blaze oraz Regulatorzy.

Richard Manuel jako Richard Bachman
Fotografia Richarda Manuela wykorzystana jako zdjęcie Richarda Bachmana (źródło:stephenking.fandom.com/wiki/Richard_Bachman)

Narodziny Richarda Bachmana

Pseudonim Guy Pillsbury, który początkowo był przez Kinga brany pod uwagę, był nazwiskiem jego dziadka. Szybko jednak zrezygnował z tego pomysłu, ponieważ było to łatwe do sprawdzenia i zdemaskowania go. Ponadto, jeszcze gdy Rage było na etapie zatwierdzania niektórzy pracownicy wydawnictwa domyślili się kto jest autorem powieści. Stephen King o “narodzinach” Richarda Bachmana mówił: – To była dla mnie ciężka decyzja. (…) Na biurku leżała książka Richarda Starka, więc użyłem jego imienia. Było to dość zabawne, bo Richard Stark był pseudonimem literackim Donalda Weslake’a, a w odtwarzaczu leciała właśnie piosenka “You Ain’t Seen Nothin’ Yet” grupy Bachman – Turner Overdrive, więc połączyłem je razem i tak powstał Richard Bachman. 

Dopełnieniem wizerunku Bachamana była jego twarz. Chudszy był pierwszą powieścią, na okładce której pojawiła się krótka notka biograficzna oraz zdjęcie autora. Fotografia w rzeczywistości przedstawiała Richarda Manuela. Był on agentem ubezpieczeniowym Kirby’ego McCauleya – ówczesnego agenta literackiego Kinga. 

Po co Kingowi Bachman? 

Za debiut Stephana Kinga uważa się powieść Carrie wydaną w 1974 roku. Czemu więc autor, który nie tylko zyskał spore uznanie, ale też pieniądze, decyduje się na wydanie Rage pod pseudonimem i to 3 lata po swoim debiucie? Sam King podaje dwa powody. 

Po pierwsze, chociaż oficjalnie to Carrie przyniosła mu największą sławę, to wcale nie była to pierwsza powieść, jaką King próbował wydać. Wielki Marsz już w 1967 roku został wysłany na konkurs wydawnictwa ,,Random House”, jednak powieść nie doczekała się odpowiedzi. Cztery lata później ponowił próbę z Uciekinierem – tym razem odpowiedź była bardziej przygnębiająca niż jej brak: Nie jesteśmy zainteresowani science-fiction, które dotyczy negatywnych utopii. To się nie sprzedaje – brzmiał fragment listu załączony do odesłanej Kingowi kopii powieści. 

Negatywne opinie o pierwszych dziełach doprowadziły Kinga do refleksji, że sukces Carrie mógł być jedynie przypadkiem. Potrzebował pewnego rodzaju potwierdzenia swojego talentu, dlatego zdecydował się na wydanie swoich pierwszych powieści pod pseudonimem. King chciał sprawdzić, czy “negatywne utopie” rzeczywiście się “nie sprzedają” bez sygnowania znanym i szanowanym nazwiskiem. 

Drugim, częściej podkreślanym przez Kinga, powodem publikowania pod pseudonimem, była możliwość wydawania więcej niż jednej książki rocznie. W ówczesnych czasach panowało przekonanie, że czytelnik nie zniesie od autora więcej niż jednej książki rocznie. King nie chciał podporządkowywać się tym ograniczeniom, ale jednocześnie wiedział, że wydawnictwa nie będą chętne wydawać kilku powieści jednego autora rocznie.

Bachman zdemaskowany 

W 1985 roku Steve Brown, pracownik waszyngtońskiej księgarni, podczas czytania Chudszego nabrał podejrzeń co do tożsamości autora. Stwierdził, że “albo to jest Stephen King, albo najlepszy na świecie imitator”. Dzięki pomocy pracownicy Biblioteki Kongresu zdobył dokumenty potwierdzające prawa autorskie Kinga do powieści i wysłał mu ich kopie. Jak tłumaczył, nie chciał mu w żaden sposób zaszkodzić: – Podziwiam i szanuję Kinga i nie chciałem zrobić mu nic złego. […] Napisałem, że chciałbym napisać o tym mały artykuł, ale jeśli to jakikolwiek problem, niech da mi znać a obiecuję, że zachowam to w sekrecie – wspominał swoje odkrycie Brown.  

Po dwóch tygodniach Brown odebrał telefon i usłyszał: – Steve Brown? Mówi Steve King. No dobra. Wiesz, że Bachman to ja. Ja wiem, że to ja. I co z tym zrobimy? Pogadajmy. Kolejne trzy wieczory spędził na rozmowie z Kingiem, który zdawał się nie przejmować faktem, że jego druga tożsamość została odkryta. W pewien sposób docenił starania Browna i zadeklarował, że będzie on jedyną osobą, której opowie historię Richarda Bachmana. Co więcej, po lekturze Chudszego coraz więcej osób zaczęło odkrywać tożsamość Kinga: – Myślę, że wiedział, że prawda i tak wkrótce wyjdzie na jaw i spodobała mu się historyjka, że to nieznany pracownik księgarni w Washingtonie odkrył tajemnicę a nie New York Times czy coś takiego – wspominał Brown. 

Wydanie Chudszego (jeszcze przed powstaniem artykułu Browna obnażającego tajemnicę Kinga) odbiegało jakościowo od pozostałych książek. Składała się na to ciekawsza grafika, lepsza jakość materiału, a także załączona krótka notka biograficzna o autorze wraz ze zdjęciem Richarda (niby-Bachmana). Opublikowanie historii Bachamana poskutkowało natychmiastowym wzrostem zainteresowania książkami sygnowanymi jego nazwiskiem. Wydawcy wypuszczali kolejne nakłady Chudszego, które osiągnęły ponad 230 tys. egzemplarzy.

“Pośmiertne” żarciki 

W 1996 roku do księgarni trafiła powieść Regulatorzy sygnowana nazwiskiem Bachmana. W notce od wydawcy pojawia się informacja, że maszynopis powieści znalazła wdowa po pisarzu, która sprzątała piwnicę podczas przeprowadzki. Chociaż fani wiedzieli o podwójnej tożsamości Kinga, to ten postanowił zrobić im mały żart. W dniu premiery Regulatorów na półki księgarni trafia również Desperacja z nazwiskiem Kinga na okładce. Co więcej, bohaterowie obu powieści noszą takie same imiona i nazwiska, chociaż są to zupełnie inne historie. 10 lat później King ogłosił, że odnalazł maszynopis powieści Blaze z 1973 roku i postanawia ją wydać pod nazwiskiem Bachman. Ponownie postanowiono poigrać z fanami twórczości Kinga – do powieści Bachmana wstawiono wstęp autorstwa Kinga. 

Pod nazwiskiem Bachman ukazało się siedem powieści. Sposób, aby wydawać więcej powieści Stephen King przekształcił w nietuzinkowy chwyt marketingowy. Dla tych, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z książkami Kinga, eksperci zachęcają zacząć właśnie od Chudszego i Wielkiego Marszu, a dopiero później przejść do Carrie. W ten sposób można w pełni poznać fenomen mistrza grozy i poznać jego literackie początki.

Avatar

Aleksandra Szymczak

Studentka II roku Dziennikarstwa. Słucham, czytam, mówię, w wolnych chwilach to spisuję. Kibic żużla i miłośniczka gór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *