XXVII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 

Idź za Barankiem to hasło tegorocznego Spotkania Młodych w Lednicy. Na Polach Lednickich, w ramach rozwoju duchowego zgromadziła się młodzież, nie tylko z Polski, ale również z całego świata. Było to niezapomniane przeżycie, które osobiście zapamiętam na długo.  

LEDNICA 2000

Pierwsze ogólnopolskie spotkanie młodych odbyło się w 1997 roku. Pomysłodawcą, jak również pierwszym duszpasterzem został dominikanin Jan Wojciech Góra OP, który w 2015 roku zakończył swoją ziemską pielgrzymkę. Co ciekawe, to papież Jan Paweł II jako pierwszy przekroczył Bramę Rybę, błogosławiąc zebranym i tym samym wprowadzając młodych w III Tysiąclecie. LEDNICA 2000 jest organizowana na Polach Lednickich, które leżą nad jeziorem Lednica, znajdującym się pomiędzy Gnieznem, a Poznaniem. Miejsce to zostało wybrane nie bez powodu. Według źródeł historycznych, na wyspie Ostrów Lednicki miał miejsce Chrzest Polski.   

Fot. archiwum własne

XXVII Spotkanie Młodych  

Tegoroczne Spotkanie Młodych odbyło się trzeciego czerwca, zaś hasłem przewodnim było Idź za Barankiem. Duszpasterzami XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych LEDNICA 2000 byli: ojciec Tomasz Nowak OP i siostra Łucja Rado OP. Symbolem spotkania był baranek, leżący na księdze zapieczętowanej na siedem pieczęci. Święty Jan w Apokalipsie opisał go tak: Godzien jesteś wziąć księgę i jej pieczęcie otworzyć, bo zostałeś zabity i nabyłeś Bogu krwią twoją [ludzi] z każdego pokolenia, języka, ludu i narodu, i uczyniłeś ich Bogu naszemu królestwem i kapłanami, a będą królować na ziemi. (AP 5, 9-10). W tym roku na Polach Lednickich pojawiły się ,,nowe atrakcje’’, min. warsztaty rękodzielnicze czy Pole Rozmów. Na warsztatach siostry Dominikanki pokazywały zainteresowanym, jak własnoręcznie zrobić różaniec. Natomiast Pole Rozmów było miejscem, do którego mógł udać się każdy, kto potrzebował rozmowy, zarówno tej duchowej, jak i zwykłej, codziennej. Do dyspozycji uczestników spotkania było też Pole Talentów, na którym jedną z możliwości były Warsztaty Duchowe “P.I.W.O.”, czyli “Pragnij i Wybierz Odpowiednio”, które poprowadzili Krzysztof Dzieńkowski SJ oraz Mateusz Odachowski SJ. Dużym zainteresowaniem cieszył się także Warsztat ,,Jak ewangelizować w sieci’’ prowadzony przez księdza Teodora – autora Teobańkologii.  

Fot. archiwum własne

Orły szybujące nad granicami 

Fot. Roman Koszowski

Oficjalne rozpoczęcie XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych LEDNICA 2000 odbyło się o godzinie 17:00, a zostało poprzedzone uroczystą Procesją Orłów. Inspiracją do jej powstania i towarzyszącej przy tym pieśni były słowa Prymasa Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane do młodzieży: Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Następnie odbyła się część zatytułowana Posilenie, na której uczestnicy spotkania podzielili się chlebem, tak jak Jezus ze swoimi uczniami podczas ostatniej wieczerzy. Zwieńczeniem tej części była Msza Święta, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, zaś homilię wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś. W ostatniej części spotkania odbył się gest Idź za barankiem, którym była modlitwa przełamania 7 pieczęci poprowadzona przez księdza Teodora Sawielewicza. Po niej nastąpiła Adoracja Najświętszego Sakramentu, a następnie Akt Wyboru Chrystusa. Wybór ten został przypieczętowany przez każdego uczestnika spotkania przejściem pod Bramą Rybą. 

Emocje

Fot. Robert Woźniak

Dla mnie Lednica była niesamowitym, duchowym przeżyciem. Na Spotkaniu Młodych byłam po raz pierwszy i już teraz mogę śmiało powiedzieć, że na pewno nie ostatni. Po godzinie 23. na Polach Lednickich odbyła się Adoracja Najświętszego Sakramentu, jedyny moment podczas całego spotkania, na którym nastała cisza. Możliwość spotkania się sam na sam z Jezusem, to czas, który najlepiej zapamiętam z tegorocznej Lednicy. Dla wielu tegoroczny wyjazd na Spotkanie Młodych nie był nowością. Jedną z takich osób jest Kasia, która pierwszy raz w wydarzeniu uczestniczyła rok temu – Był to mój drugi raz na Lednicy. Pierwszy raz pojechałam rok temu, na dodatek sama, bez żadnej znanej mi osoby, a pomimo tego spędziłam cudowny czas. Atmosfera wydarzenia i towarzyszące temu odczucia religijne sprawiły, że miałam ochotę wrócić tu na drugi rok i tak się stało. Uwaga Lednica uzależnia. Kiedy pojedziesz raz, już zawsze będziesz tu wracać – wspomina Kasia. Kiedy jesteś na miejscu czujesz radość. Dookoła jest pełno osób, które tańczą, śpiewają, są uśmiechnięte- to się udziela. Ale to nie tylko zabawa, to także moment na to, żeby na chwilę się zatrzymać i poddać się refleksji. Na Lednicy dorasta się też duchowo poprzez udział w warsztatach czy słuchaniu konferencji. Każda osoba, z którą udało mi się zamienić parę zdań, podkreślała, że za rok również tu przyjedzie. Oficjalna data XXVIII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych LEDNICA 2000 to 1. czerwca. Mam nadzieję, że i Wy rozważycie tę propozycję i za rok spotkamy się na Polach Lednickich.

Małgorzata Marzec

Studentka II roku Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Interesuję się świadomą pielęgnacją włosów, fotografią oraz siatkówką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.