„Dostępność szansą na inkluzję społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych” – konferencja PFRON na KUL-u.

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się konferencja poświęcona dostępności,  zorganizowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z KUL. Wydarzenie można było śledzić również w Internecie.

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony w 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, które mają na celu promowanie praw osób niepełnosprawnych.

Konferencja została zorganizowana przez PFRON we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, a patronat medialny TVP Lublin, Radio Lublin, Kurier Lubelski, Magazyn „Integracja”, Portal Niepełnosprawni.pl oraz „Gość Niedzielny”.

Chcemy by świat osób z niepełnosprawnościami był lepszy – powiedziała podczas briefingu prasowego Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała, że „Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka”.

„Dostępność jest kluczem otwierającym drzwi osobom niepełnosprawnym (…)” nawiązał w swoim wykładzie inauguracyjnym Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Tuż po oficjalnym otwarciu konferencji przez Prorektora  ds. Misji i Administracji KUL ks. prof. dr. hab. Mirosława Sitarza został przeczytany list Marleny Maląg.

Przed rozpoczęciem pierwszego panelu uczestnicy mogli wysłuchać wystąpienia Minister Jarosińskiej-Jedynak dotyczącej Programu Dostępność Plus 2018-2025. W prezentacji przedstawione zostało jak rozwijający się program wpłynął na rozwój i przystosowanie poszczególnych miejsc dla osób niepełnosprawnych.

W każdej z czterech części poruszane były tematy dotyczące szeroko pojętej dostępności, tego w jaki sposób powinny być przystosowane miejsca oraz jak zmiany poszczególnych udogodnień pomagają osobom nie tylko niepełnosprawnym.

Owe standardy to coś na co ludzie do niedawna nie zwracali uwagi, przełomowa okazała się być ustawa z 2019 roku, która nałożyła na wszystkich jednolite zasady dotyczące zapewnieniu odpowiednich warunków osobom ze szczególnymi potrzebami. Teraz przed nami kolejny ważny dokument, który jeszcze bardziej poszerzy obszary nie poruszone w dotychczasowej ustawie.

Mgr Paweł Robak – Pełnomocnik Rektora KUL ds. osób z  niepełnosprawnościami, Dyrektor KUL CAN – Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL podsumował piątkowe wydarzenie oraz nawiązał do tego co w najbliższym czasie zmieni się pod kątem dostępności na KUL-u.

Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny PFRON zorganizował w murach  naszej uczelni konferencję. To pokazuje, że działania podejmowane przez KUL CAN są zauważane i docenianie na arenie ogólnopolskiej. Z pełnym przekonaniem mogę przyznać, że od stycznia przestrzeń Uczelni będzie ulegała zmianom. Pojawią się m.in nowe oznaczenia brajlowskie dla osób z dysfunkcją wzroku, powstanie nowa strona internetowa dostosowana do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami oraz zostaną zamontowane tzw. komfortki, jako zwiększanie dostępności architektonicznej oraz poprawienie komfortu poszczególnych użytkowników.

Podczas briefingu, prorektor ds. misji i administracji przedstawił dane dotyczące naszego Uniwersytetu. Obecnie na naszej uczelni studiuje ponad 200 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, a 57 osób z niepełnosprawnością to pracownicy KUL.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest liderem dostępności na Lubelszczyźnie jeżeli chodzi o sektor szkolnictwa wyższego. Dedykowaną jednostką wspierającą osoby z niepełnosprawnością  na Uczelni jest KUL CAN. To właśnie tam mogą udać się studenci po  pomoc i gwarantuję, że taką otrzymają. To wielka radość dla mnie jako dla Prorektora sprawującego nadzór nad misją i administracją Uczelni, że właśnie tę jednostkę otaczam swoją troską.

Całą konferencję można zobaczyć tutaj  https://www.youtube.com/watch?v=Khx89XjKJc0

grafika wyróżniająca

Julia Bartosiewicz

Jestem studentką dziennikarstwa, szachistką (obecnie na wakacjach), osobą, która nieustannie poszukuje swojego ja, poprzez kino, teatr, muzykę i sport. Uwielbiam piec i gotować, a w wolnym czasie odkrywać nowe miejsca. Zimą narty, świeży puch i wyratrakowane trasy, latem przerzucam się na rolki. To początek mojej przygody z pisaniem…do przeczytania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.