105. Inauguracja roku akademickiego KUL

„Drogą uniwersytetu jest człowiek ze wszystkimi swoimi potrzebami intelektualnymi i egzystencjalnymi. Uniwersytet ma służyć człowiekowi i prowadzić do pełnego rozwoju jego osobowości. Absolwent opuszczający mury uczelni powinien być osobą nie tylko gruntownie wykształconą, ale także wewnętrznie zintegrowaną i pod każdym względem dojrzałą osobowościowo” – tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie Rektor KUL, ks. Mirosław Kalinowski otwierając inaugurację roku akademickiego 2022/23.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Akademickim, w której udział wzięli m.in. Prymas Polski abp. Wojciech Polak oraz Metropolita Lubelski i Wielki Kanclerz KUL abp. Stanisław Budzik. W tym ważnym dla społeczności akademickiej dniu obecny był Łaciński Patriarcha Jerozolimy abp. Pierbattista Pizzaballa, który przewodniczył mszy, a następnie wygłosił wykład inauguracyjny.
Ksiądz Rektor Mirosław Kalinowski zaznaczył, że nowy rok akademicki został objęty patronatem ks. Franciszka Blachnickiego, który był twórcą Ruchu Światło – Życie oraz wykładowcą KUL w latach 1964 – 1976. Wspomniał również o planach na przyszłość, m.in. o otworzeniu kierunku lekarskiego.

Doradca Prezydenta RP, prof. Dariusz Dudek odczytał list Andrzeja Dudy, który zaznaczył m.in., że nauka odgrywa ważną rolę we współczesnym świecie oraz wpływa na procesy gospodarcze i społeczne, zaspokajanie potrzeb ludzkich i zwalczanie masowych zagrożeń. Wspomniał również o wojnie na Ukrainie oraz o tym, że „współpraca między uczonymi i ośrodkami akademickimi z naszych krajów po wojnie powinna stać się jeszcze szersza i bardziej intensywna”.
Z listu Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, odczytanego przez Wojewodę Lubelskiego, Lecha Sprawkę mogliśmy usłyszeć m.in. że „talenty, zapał i energia spotkać się muszą z wiedzą i dorobkiem tych, którzy w swych dziedzinach osiągnęli mistrzostwo. Jakość i ciągłość tej pracy, jej efekty budują przyszłość naszej ojczyzny”.
Przemówienie wygłosił również Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Piotr Bromber, który opowiedział o perspektywach nauk medycznych na KUL i o ochronie zdrowia, jako inwestycji w człowieka.

Łaciński Patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa w wykładzie inauguracyjnym opowiedział o tradycji chrześcijańskiej, jaką jest pielgrzymowanie, które wynika z naszych naturalnych potrzeb religijnych. Przypomniał o jej typach i znaczeniu. Powiedział m.in. o tym, że nie powstrzymują nas granice, ciągle poszukujemy drogi do pełnej realizacji naszego istnienia. Wspomniał również o dwóch odsłonach Jerozolimy – Ziemskiej i Niebieskiej, o których wiedzą wtajemniczeni pielgrzymi.
W trakcie uroczystości wręczono najwyższe wyróżnienia za zasługi cywilne dla chwały i rozwoju Rzeczpospolitej Polskiej. Ceremonię poprowadził Prorektor ds. misji i administracji, ks. prof. Mirosław Sitarz. Natomiast listy gratulacyjne z rąk Rektora KUL odebrali naukowcy KUL, którzy zostali wyróżnieni za swoją pracę i osiągnięcia. Tej ceremonii przewodniczyła Prorektor ds. nauki i kadr, s. prof. Beata Zarzycka.
Jak co roku, podczas inauguracji roku akademickiego immartykulowano nowych studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W październiku naukę na uczelni rozpoczęło 3100 osób. Tradycyjnie, uroczystości odbywające się zarówno w kościele, jak i na auli, uświetnił Chór Akademicki KUL.